Strona wykorzystuje pliki cookies w celach analitycznych i statystycznych. Przebywając w serwisie zgadzasz się na ich pobieranie i przetwarzanie.

Co zwiedzać

Słowenia to kraj pełen atrakcji, w którym nie można się nudzić. Warto zobaczyć największy port rybacki na wybrzeżu Adriatyku, bowiem oprócz cudownego wypoczynku na plaży na odwiedzających czeka malownicze miasteczko w weneckim stylu. Koniecznie należy zobaczyć tutejszy pałac Besenghi degli Ughi zbudowany w 1781 roku. Posiada rokokową fasadę i ciekawe wnętrze. Na turystów czeka również pałac Mauroli w stylu weneckiego gotyku.

Zwiedzanie Piranu

Warto zobaczyć także najlepiej zachowane miasto ulokowane nad wybrzeżem Adriatyku, czyli Piran. Ma ono niesamowity urok i jest wręcz nazywane perłą weneckiej architektury. Posiada wiele interesujących zabytków, z czego najbardziej rozpoznawalną jest kościół zbudowany w 1344 roku i ulokowany na krawędzi nadmorskiego brzegu. Piran urzeka wąskimi uliczkami, kamieniczkami położonymi blisko siebie i kawiarenkami, w których można cudownie wypocząć.

Co jeszcze zobaczyć w Słowenii?

Niezwykle urokliwe stare miasto czeka w Koprze, mieście ulokowanym około 20 kilometrów od Triestu. Koper to jedyny port handlowy Słowenii znajdujący się na półwyspie, który kiedyś był wyspą. Przepiękna jest tutejsza starówka w weneckim stylu, z placami, wąskimi uliczkami oraz kamieniczkami renesansowymi. Warto przede wszystkim zobaczyć plac Titov oraz katedrę z XVIII wieku.

Interesującym miejscem jest niewątpliwie przełęcz Predel o wysokości 1156 metrów n.p.m. Widoki na Alpy Julijskie są tu niezwykłe, poza tym można tu zobaczyć także cmentarze, pomniki czy fortece będące pozostałościami po wojennych bojach. Koniecznie trzeba zobaczyć twierdzę kamienną, pod której murami znajduje się wysoki pomnik przypominający formą piramidę. U jej stóp zaś znajduje się żelazny lew.

Niewątpliwie oryginalną rozrywką jest zwiedzanie jednej z największych jaskiń na świecie, która znajduje się w Postojnej, około 50 kilometrów na południe od Lublany. Jaskinia ta ma prawie 20 kilometrów sal i korytarzy podziemnych, z których pierwsze 4 pokonuje się za pomocą wagoników elektrycznych. Trasa zwiedzania jest raczej łatwa, oczywiście wymaga ona przewodnika. Oczom zwiedzających ukazują się wyrastające z sufitów stalaktyty oraz ogromne stalagmity. Poza tym przechodzi się przez "rosyjski most", a w skalnym basenie można dojrzeć bezoką salamandrę, która jako jedyna żyje w owej jaskini.

Cenne zabytki i urzekająca starówka czeka natomiast w Skofja Loka, malutkiej miejscowości ulokowanej 30 kilometrów od stolicy kraju. Na jej placu centralnym można podziwiać kościół świętego Jakuba pochodzący z XIII wieku, który w swoim wnętrzu ukrywa niezwykły ołtarz z czarnego marmuru. Plac jest otoczony przez wielobarwne kamieniczki, a nad miastem znajduje się zamek, również z XIII wieku.

Wiele cennych informacji dotyczących Słowenii można znaleźć na oficjalnej stronie www.slovenia.info gdzie znajdziemy przewodnik turystyczny i wiele przydatnych wskazówek.

© 2018 www.slowenia.com. All Rights Reserved. Designed By WebKomp