Strona wykorzystuje pliki cookies w celach analitycznych i statystycznych. Przebywając w serwisie zgadzasz się na ich pobieranie i przetwarzanie.

Góry

Słowenia to kraj pofałdowany, a większość dużych miast znajduje się w dolinach rzek. Góry zaś stanowią niewątpliwie największą atrakcje turystyczną tego kraju, zwłaszcza że państwo to jest jednym z najbardziej górzystych krajów Europy - aż 2/3 jej powierzchni stanowią góry. Znajduje się tu pasmo Alp Julijskich, Alp Kamnicko-Sawińskich oraz Karavanki. Północną i zachodnią część łańcuchów górskich na terenie Słowenii zajmują przedgórza i wschodni kraniec Alp. Na południowym wschodzie natomiast rozciągają się pasma górskie, które należą do Gór Dynarskich.

Góry w Słowenii

Jak Słowenia, to i piękne góry

Góry współtworzą Słowenię na równi ze sztuką, kulturą czy historią. Były natchnieniem dla twórców oraz symbolem, który jednoczył Słoweńców w walce o narodową tożsamość i byt. Wędrówki górskie zaś są jednym z najczęściej wybieranych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Najwyższym szczytem jest Triglava, która stanowi zarazem jedną z piękniejszych gór, bynajmniej nie łatwych.

Warto wybrać się do Doliny Logarskiej, która znajduje się w północnej Słowenii. Otaczają ją góry Alpy Savinijskie oraz od północy Karavanki. To jedna z trzech dolin tworzących mikroregion Solčavsko. Mierzy ona 7 kilometrów długości i 250 metrów szerokości. Dzieli się na trzy części : Kot, Plest oraz Log. Pierwszy pokryty jest lasem, a dwa kolejne trawiastymi łąkami górskimi.

Dolina Logarska jest chronionym rezerwatem od 1987 roku. W jej południowej części płynie rzeka Savinja, a niedaleko niej można podziwiać wodospad Rinka, ma on aż 90 metrów. Inne wodospady to Palenk oraz Sučica. W Dolinie Logarskiej, a dokładniej w jej południowo-wschodniej części czeka natomiast jaskinia Klemenča.

Nie można ominąć również malowniczej miejscowości jaką jest Bled, ulokowanej w północno-zachodniej Słowenii nad jeziorem o tej samej nazwie. Piękną scenerię tworzą także Alpy Julijskie. Najcenniejszym zabytkiem tego miasta jest zamek obronny, który znajduje się na przeszło 100-metrowej urwistej skale. Otoczony jest on wałami obronnymi oraz fosa. Poza tym otacza go czarodziejska panorama Jeziora Bled, który otaczają górskie szczyty.

Znajduje się tu również XVI kaplica poświęcona świętemu Albinowi i Ignacemu. W murach warowni zaś ulokowane jest muzeum, którego kolekcje to dawne oręże, i w którym można poznać historię jeziora i okolic.

© 2018 www.slowenia.com. All Rights Reserved. Designed By WebKomp