Strona wykorzystuje pliki cookies w celach analitycznych i statystycznych. Przebywając w serwisie zgadzasz się na ich pobieranie i przetwarzanie.

Lublana

Lublana (https://www.pinterest.com/visitljubljana/) to stolica Słowenii pełna życia i studentów. Można tu wspaniale spędzić czas, zrelaksować się w jednej z przytulnych knajpek czy kawiarni, spacerować po zielonych parkach i pięknych skwerach lub wzdłuż rzeki Lublanicy. Na zainteresowanych czekają muzea, a dyskoteki i puby oferują zabawę do białego rana. Co ciekawe to największe miasto Słowenii.

Miasto Lublana w Słowenii

Lublana podzielona jest na pięć dzielnic, jednakże najważniejsze to Krakovo i Trnovo. One bowiem zachowały swój niegdysiejszy czar i charakter. Bogatą historię posiadają także trzy mosty: Zmajski - Smoczy, Cevljarski – Szewski oraz Tromostovje - Potrójny. Większość Starego Miasta oraz niektóre z ulic i placów są wyłączone z ruchu i przeznaczone jedynie dla rowerzystów i pieszych.

Pod względem architektury Lublana to prawdziwe dzieło sztuki. Każdy budynek jest dopełnieniem reszty, poza tym miasto jest niezwykle zadbane i czyste.

Zabytki w stolicy Słowenii

Znakiem rozpoznawczym Lublany jest smok, zgodnie z legendą a jedną z największych turystycznych atrakcji jest właśnie Smoczy Most. Kiedyś był to Most Rzeźniczy, jednakże nieodzowna była jego modernizacja. Postawiono więc Most Smoczy, który został poświęcony Franciszkowi Józefowi. Jest on wykonany w stylu secesyjnym, a na początku ubiegłego stulecia należał do jednego z najbardziej nowoczesnych mostów na całym kontynencie. Można tu po obu stronach mostu podziwiać piękne smoki. Warto zobaczyć również Potrójny Most, jedne złożony z trzech różnych. I tego samego projektanta Most Szewców, na którym można podziwiać latarnie i interesujące filary.

Niezwykły jest również zamek usytuowany na wzgórzu. Dawniej miał on chronić miasto przed tureckim najazdem, dziś stanowi atrakcję wznoszącą się ponad panoramą Lublany. Można się do niego dostać turystyczną kolejką lub pieszo. W jego wnętrzu znajduje się muzeum, którego wystawy są zmieniane co jakiś czas. Można zobaczyć tu także film dokumentalny traktujący o historii zamku, czy świetnie bawić się na wieczornym koncercie lub innej imprezie kulturalnej. Warto również wybrać się na Cmentarz Zale, posiada on bowiem efektowny łuk, który ma ukazać w symboliczny sposób przejście ze świata żywych do świata umarłych.

Najładniejszą częścią Lublany jest niewątpliwie starówka, posiada ona bowiem niezwykłe zabytkowe kamieniczki w różnych stylach - renesansowym, średniowiecznym, a nawet secesyjnym. Wąskie uliczki pozwalają na długie i interesujące spacery, a wspaniale zachowany ratusz na ciekawe zwiedzanie.

Nie można zapomnieć także o największym parku miejskim stolicy - Parku Tivoli. Powstał on w 1813 roku i jest niezwykle chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców jak i przyjezdnych. Są tu zarówno stawy, muzea jak i fontanny czy pomniki. Można tu odpoczywać na łące, organizować pikniki czy po prostu spacerować. W parku znajduje się także ogromna rezydencja i zamek Cenkinov zbudowany w 1752 roku, w którego wnętrzu czeka muzeum historii współczesnej.

© 2018 www.slowenia.com. All Rights Reserved. Designed By WebKomp