Strona wykorzystuje pliki cookies w celach analitycznych i statystycznych. Przebywając w serwisie zgadzasz się na ich pobieranie i przetwarzanie.

Kuchnia

Polenta

Słoweńska kuchnia jest podobna do polskiej, jednakże jest parę akcentów, które ją wyróżniają. Podstawę stanowią zboża, mięsa oraz nabiał, a także potrawy z warzyw, ryby, rośliny okopowe i strączkowe. Do potraw często dodaje się oliwę oraz takie przyprawy jak tymianek, szałwia, majeranek, liść laurowy, pieprz, melisa czy cynamon.

Jeśli chodzi o słodkości to będąc w Słowenii koniecznie należy skosztować kremówki z Bledu, piernika oraz nadziewanych orzechami "grmady", "štrukle" czy „potice”. Warto spróbować także niesamowitej gibanicy, jednakże lepiej nie myśleć wtedy zbytnio o kaloriach.

Zupy w Słowenii są niezwykle popularne. Najsłynniejsza jest grzybowa podawana w chlebie, czy też borowikowa. Warto jednak skosztować także zupy z ziemniaków, wołowiny czy rosołu.

Zlikrofi

Najsłynniejsze słoweńskie potrawy

Jednym z najbardziej znanych w Słowenii dań jest polenta przygotowywana z mąki kukurydzianej, soli i wody. Można jeść ją jako danie osobne lub też dodatek i faszerować w różnoraki sposób. Najczęściej je się ją w zachodniej części kraju.

Polentę nieco przypomina inne danie, równie popularne - zgnaci. Jest ono przygotowywane z pszenicy, mąki kukurydzianej, gryki oraz soli. Może być podawana razem z jogurtem czy mlekiem, jak i skwarkami. Jednakże przepyszna jest także z miodem, na słodko.

Warto również skosztować zlikrofi, czyli klusek, które podobne są do włoskich ravioli. Ważne jest by było przygotowywane zgodnie z tradycyjną recepturą. Nadzienie zawiera ziemniaki, cebulę, smażony boczek, zioła oraz przyprawy. Potrawę tę podaje się zaś z "bakalca", czyli sosem mięsnym z jagnięciny lub baraniny.

 

 

© 2018 www.slowenia.com. All Rights Reserved. Designed By WebKomp